Popularne posty

niedziela, 22 maja 2016

Shih tzu


http://www.dogbreedplus.com/dog_breeds/shih_tzu.php


 
 

Szata i umaszczenie


Włos u shih tzu jest długi, miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia. Występuje w różnych kolorach: włączając biały, beżowy, tricolor i – czasem – czarny. Charakterystyczny dla rasy jest przodozgryz.

Zachowanie i charakter

Shih tzu jest psem niezależnym, towarzyskim i wesołym. Nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. Nadaje się do hodowania w rodzinie z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe, a jego charakter przeważnie dostosowuje się do trybu życia rodziny. Lubi spacery i zabawy ruchowe z udziałem innych domowników.

Zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja włosa jest wymagana. Aby uniknąć jej skołtunienia, musi być czesana codziennie. Oczy i uszy wymagają starannej pielęgnacji, czasami nawet z użyciem medykamentów. Może być także wymagane codzienne przemywanie oczu specjalistycznymi środkami dla psów. Przeciętna długość życia psów rasy shih tzu to ok. 15–20 lat.

Choroby, na które jest podatna rasa shih tzu

  • Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – w przebiegu tej choroby dochodzi do zniszczenia gruczołu tarczowego (tarczycy) przez autoprzeciwciała, wytwarzane w organizmie zwierzęcia. Objawy to wypadanie włosa, sucha, łuskowata skóra i utrata wagi. Choroba ta uwarunkowana jest genetycznie.
  • Entropium – jest to podwinięcie brzegu powiek, powodujący drażnienie przez rzęsy gałki ocznej. Zazwyczaj jest to cecha wrodzona i wymaga interwencji chirurgicznej.
  • Niedoczynność nadnerczy – objawy to osowiałość, osłabienie, suchość i wypadanie włosa, z czasem dochodzi do odwodnienia organizmu i upośledzenia czynności nerek.
  • Niedrożność kanalika łzowego – skutkiem tego schorzenia jest bezustanne wyciekanie łez z oczu, powodując zacieki.
  • Choroby serca – niedorozwój zastawki trójdzielnej. Objawami są: apatia, brak apetytu i utrata wagi, ponadto szmery w sercu. Prowadzi do śmierci z wyniszczenia i osłabienia.
  • Niewydolność nerek – choroba specyficzna dla shih tzu. Spowodowana jest niedostatecznym rozwojem tkanki miąższowej nerek. Objawy występujące już u szczeniąt to nadmierne picie i częste oddawanie moczu. Rokowanie jest niepomyślne, choroba często prowadzi do śmierci.
  • Udar cieplny – zagraża wszystkim psom o krótkich pyskach.
  • Zwężenie nozdrzy – jest to uwarunkowana genetycznie, wrodzona wada u shih tzu. W cięższych przypadkach widoczna już po urodzeniu i połączona z deformacją nosa. Szczeniak nie jest w stanie oddychać przez nos, nie ssie i ciągle piszczy. Istnieje konieczność karmienia go sondą i trzymania w cieple, w ciągu mniej więcej dwóch tygodni zagrożenie dla życia mija, a nos wraca do prawie prawidłowego kształtu po kilku miesiącach. Pies ma jednak stałe trudności z oddychaniem.
  • Zespół Cushinga – połączenie niektórych objawów powyższych chorób
źródło : wikipedia
kot ragdoll
http://www.olfaktoria.pl/2013/10/5-najladniejszych-kotow-rasowych/



kot brytyjski któtkowłosy
http://www.olfaktoria.pl/2013/10/5-najladniejszych-kotow-rasowych/

kot syjamski
http://www.e-lecznica.pl/artykul/kot-syjamski

kot sfinks
http://www.e-lecznica.pl/artykul/kot-sfinks

Kawia domowa



Zdjęcie : http://swinkimorskie.com.pl/


Tryb życia

Kawia domowa wykazuje aktywność dobową zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jest zwierzęciem stadnym. Potrafi dobrze kopać tunele, ale wiedzie życie na powierzchni. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 6–8 tygodni, a samce w wieku 2–3 miesięcy. Po ciąży trwającej 60–70 dni samica rodzi zwykle 3 młode, które są karmione przez matkę przez 14 dni, a po 8–9 miesiącach osiągają wymiary dorosłych osobników. Kawie domowe osiągają wiek 6–8 lat.

Ciekawostki

  • Kawia domowa jest w krajach Ameryki Południowej zwierzęciem tucznym, chowanym w celach kulinarnych.
  • W niektórych językach, w tym angielskim, nazewnictwo zootechniczne związane ze świnką morską jest identyczne jak w przypadku świni domowej. Samiec nazywany jest knurem, samica to locha lub maciora, a młode to prosię.


Szynszyla

Budowa ciała

Ciało szynszyli ma krępą budowę, co w połączeniu z gęstym futerkiem nadaje zwierzęciu kulisty kształt. Wyglądem przypomina nieco wiewiórkę i królika. Długość tułowia - 20-37 cm. Samiczki są z reguły trochę większe i mają bardziej zaokrąglone kształty niż samce. Ogon pokryty jest sztywnymi włosami ościstymi, podwinięty do góry, i może osiągać do 1/3 długości ciała (9-17 cm). Jednak bywa łatwo łamany i częściowo tracony. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 400 do 700 g i jest to w dużej mierze cecha indywidualna. Głowa szynszyli jest duża, kształtna i osadzona na prawie niewidocznej szyi. Uszy duże, okrągłe (3-6 cm), prawie nieowłosione. Uszy stanowią doskonale rozwinięty narząd słuchu, ale są również sygnalizatorem nastroju zwierzęcia. Gdy szynszyla jest zaciekawiona, czymś przestraszona lub podniecona, uszy sterczą wysoko nad głową, a podczas snu i gdy jest spokojna - kładzie je po sobie. Oczy szynszyli są duże, okrągłe i lekko wypukłe, a ich kolor zależy od odmiany barwnej zwierzątka. Mogą być czarne, czerwone, brunatne lub rubinowoszare. Na czubku pyszczka znajduje się nieduży nos, stale węszący. Po obu jego stronach sterczą długie wąsy, zwane wibrysami - włosy czuciowe, których długość może dochodzić do 12 cm.

Zęby

Dorosłe szynszyle mają 20 zębów - 4 siekacze i 16 trzonowców, głęboko osadzonych w kości szczękowej. Wzór zębowy szynszyli: 1013 1013 Górne i dolne zęby trzonowe są ustawione prostopadle do siebie i stykają się całymi powierzchniami trącymi. Siekacze natomiast są łukowato zakrzywione, a ich korony zachodzą na siebie nożycowato - górne na dolne (Jarosz, Rżewska, 1996). Nowo narodzone szynszyle mają 8 zębów trzonowych i 4 siekacze. Zęby szynszyli rosną przez całe życie, dlatego muszą być regularnie ścierane, aby nie uległy przerostowi (Gromadzka-Ostrowska, 1998). Pomiędzy siekaczami i zębami trzonowymi istnieje dosyć duża przerwa, zwana diastemą. Ma ona duże znaczenie, ponieważ pozwala wciągnąć policzki za siekacze, tak że zwierzę może gryźć siekaczami i jednocześnie przed połknięciem żuć trzonowcami fragmenty pokarmu (Alderton, 2002).

Kończyny

Przednie łapki szynszyli są znacznie mniejsze od tylnych i mają 5 palców, przy czym tylko cztery z nich są chwytne, piąty natomiast jest prawie wcale nieużywany. Dzięki nim zwierzątko może z łatwością przytrzymywać pokarm i wkładać go do pyszczka. Przednie łapki odgrywają również dużą rolę podczas czynności pielęgnacyjnych. Kilka razy dziennie szynszyla bardzo dokładnie przeczesuje łapkami swoje futerko, przede wszystkim w okolicy pyszczka i brzucha, oraz czyści długie wąsy. Kończyny miedniczne mają cztery palce, są znacznie dłuższe i masywniejsze niż piersiowe. Umożliwiają one szynszylom błyskawiczną ucieczkę oraz silne odbicie się od podłoża. Ruchy szynszyli przypominają trochę kicanie królika. Zwierzęta te potrafią jednak skakać na wysokość metra, a także przeskakiwać odległości znacznie przekraczające długość ich ciała.
Źródło : wikipedia

http://zapytaj.onet.pl/Category/010,005/2,2781638,Jakie_zwierze_fajniejsze_szynszyl_czy_koszatniczka__.html

piątek, 20 maja 2016

Chomik



Zdjęcie : http://blog.zooplus.pl/2014/01/27/chomik-jako-idealne-zwierzatko-domowe-dla-zapracowanych/

chomiki – podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych, w szczególności:
  • chomik bałkański (chomiczak szary, ) – pochodzący z Europy gatunek chomiczaka
  • chomik Campbella – krótkoogonowy chomik karłowaty
  • chomik chiński, chiński chomik pręgowany– gatunek karłowatego chomika
  • chomik dżungarski  – gatunek karłowatego chomika
  • chomik europejski  – największy gatunek chomika
  • chomik Roborowskiego  – najmniejszy przedstawiciel chomików karłowatych
  • chomik stepowy  – gatunek chomika karłowatego
  • chomiczek syryjski  – gatunek dziko żyjącego chomika
  • chomik turecki – gryzoń z rodziny chomikowatych, spokrewniony z chomikiem syryjskim

Chomik bałkański :

Wygląd

długość ciała – wynosi od 13 cm
długość ogona – do 3,5 cm.
kolor futra – szary
ogon i łapki – jasne, nieowłosione
Chomik Campbella :

Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futra zlewa się z otoczeniem. Podobnie jak chomik dżungarski, ma czarną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu, nie ma plam na bokach ciała. W zimie odcień jego futra nie ulega zmianie. Hodowcy wyhodowali także odmiany tego gatunku chomika o innym ubarwieniu. Chomik Campbella jest nazywany również chomikiem mandżugarskim.

Chomik chiński :

Chomik chiński zamieszkuje Mongolię i północne Chiny; środowisko życia stanowią skaliste równiny i stepy

Wygląd[

Chomik chiński ma wiele cech wspólnych z chomiczkiem syryjskim. Cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu gatunków bardzo podobne. Chomik chiński mierzy 8-12 cm (dla porównania u chomiczka syryjskiego jest to 15-18 cm), w tym na ogon przypadają 2-3 cm. Masa ciała wynosi 30-35 gramów. Samce większe od samic. Posiada długą czarną pręgę, biegnącą wzdłuż grzbietu. Ciało chomika chińskiego, w przeciwieństwie do innych chomików karłowatych, jest walcowate. Jak każdy chomik ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów łapy. Przednie mają 4 wykształcone palce i zredukowany kciuk, tylne mają 5 palców. Łapy są nieowłosione. Chomik ten ma najdłuższy ogon ze wszystkich chomików, który pomaga zwierzęciu we wspinaniu się. Ogon jest również nieowłosiony. U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Chomiki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych nocą, choć chomik chiński bywa aktywny także w godzinach dziennych.

Chomik dżungarski :

Wygląd[e

Chomicznik dżungarski, podobnie jak chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraźnie odmienny – bardziej zaokrąglony. Długość ciała to średnio 9 cm. Samiec ma długość około 10 cm, a samica 7 cm. Bardzo krótki ogon i łapy są prawie niewidoczne. U chomiczników gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Masa ciała wynosi 30–40 g. Wyróżnia się czarną pręgą od czoła po ogon. W większości chomiki te są ciemnego ubarwienia, lecz występują także białe, u których też wyróżnia się pręgę na grzbiecie, lecz jest ona mniej widoczna.

Chomik europejski :

Gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, największy gatunek chomika (Cricetinae), jedyny przedstawiciel rodzaju Cricetus. Gatunek synantropijny, wywodzący się ze środowisk stepowych, rozprzestrzenił się szeroko w Eurazji i zajmuje tereny od Chin aż po Holandię i Belgię. Jest uznawany za poważnego szkodnika upraw rolnych człowieka. Zakres ochrony C. cricetus w Europie jest bardzo zróżnicowany. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w wydanej w 2002 roku edycji Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych zaliczała C. cricetus do kategorii gatunków najmniejszej troski.

Chomik Roborowskiego  :
gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych . Najmniejszy przedstawiciel podrodziny chomików. Ma 7 cm długości , osiąga masę ciała 10–25 g, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomiczka syryjskiego. Jego futro ma barwę piaskową z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brak pręgi na grzbiecie i bocznych plam. Łapy ma porośnięte futrem. Porusza się jak chomicznik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny. Na wolności zamieszkuje piaszczyste pustynie i półpustynie Azji Środkowej. Nie kopie rozbudowanego systemu nor. Wygrzebuje wąski otwór w wydmie i tuż za nim wykopuje sobie sypialnię. Ciąża trwa od 19 do 22 dni, po czym rodzi się do siedmiu młodych.

Chomik stepowy :

 Gatunek ssaka z rodziny chomikowatych , o ciemnobrązowej do rudobrązowej barwie ciała z odcieniem szarym, z ciemną pręgą biegnącą na grzbiecie wzdłuż kręgosłupa. Ma dość długi jak na chomika, słabo owłosiony ogon.
Gatunek ten występuje w południowo-wschodniej Azji, na Syberii, w środkowej Mongolii i północnych Chinach. Żyje na glebach lessowych, stepach i półpustyniach, na wysokości do 4000 m n.p.m.

Chomik syryjski ;

Ciało chomiczka syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15–18 cm i masę ciała 100–170 g. Ogon osiąga rozmiary 10–15 mm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiczki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomiczek może ich użyć także do przenoszenia młodych, a gdy wypełni je powietrzem – do utrzymania się na wodzie. Chomiczki oznaczają terytorium za pomocą gruczołów zapachowych; u chomiczka syryjskiego położone są one na bokach ciała w pobliżu tylnych odnóży. Chomiczki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą. W dzień nie widzą zbyt ostro. Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu. Chomiczki mają bardzo dobry słuch. Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy. Chomiczkowi w orientacji pomagają wibrysy – długie włosy czuciowe. Chomiczki, jak wszystkie gryzonie, posiadają bezkorzeniowe, stale rosnące siekacze. Tętno chomiczka uzależnione jest od pory dnia i wynosi 380–412/min, wykonuje około 75 oddechów/min, a rektalna temperatura ciała osiąga 36,3–37,5 °C. Może mieć krótką, rzadziej długą sierść.

Chomik turecki :

 Gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, blisko spokrewniony z chomiczkiem syryjskim. Jest używany jako zwierzę laboratoryjne, ale nie jest szeroko dostępnym gatunkiem na rynku. W USA jest dostępny do kupienia, ale mniej popularny niż syryjski, ze względu na swój agresywny temperament.

źródło korzystania : Wikipedia

Pies domowy




Zdjęcie:http://www.mojpies.com/rasy-psa/bernenski-pies-pasterski

Zmysły psa[

  • Najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. Zaczyna się nim posługiwać już jako ślepe szczenię. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali. Proces oswajania nowego, młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisko odzież przesyconą zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży.
  • Wzrok – wzrok psa jest słabszy niż człowieka, a objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych, a także brakiem widzenia obiektów dwuwymiarowych. Pies za to dobrze sobie radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku.
  • Słuch– zmysł słuchu w hierarchii psa stoi za węchem i przed wzrokiem. Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek i mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej, a zasięg słuchu jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych.
  • Dotyk – wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc.
  • Smak – wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata.
Wiek psa :

Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10–12 roku życia następuje wypadanie zębów. Psy żyją przeciętnie 13–14 lat. Najstarszym psem w historii, według Księgi rekordów Guinnessa, był Bluey, który przeżył 29 lat, 5 miesięcy i 7 dni.

Rasy psów :

M

Źródło : Wikipedia.

Kot domowy




Zdjęcie : na.pulpit.com





Szkielet kota:

A – kręgi szyjne (7 kręgów), B – kręgi piersiowe (13 kręgów), C – kręgi lędźwiowe (7 kręgów),D – kręgi krzyżowe (3 kręgi),E – kręgi ogonowe (19 -21 kręgów),

1 – czaszka,
2 – żuchwa,
3 – łopatka,
4 – mostek,
5 – kość ramieniowa,
6 – kość promieniowa,
7 – człony palcowe,
8 – kości śródręcza,
9 – kości nadgarstka,
10 – kość łokciowa,
11 – żebra,
12 – rzepka,
13 – kość piszczelowa,
14 – kości śródstopia,
15 – kości stawu skokowego,
16 – kość strzałkowa,
17 – kość udowa,
18 – miednica.




Źródło korzystania : Wikipedia

KOCIE RASY

Istnieje ponad 100 ras i odmian barwnych kota domowego. Pojęcie kota rasowego pojawiło się wraz z kocimi wystawami. Pierwsza odbyła się w roku 1871 w Pałacu Kryształowym w Londynie. Zaprezentowano wówczas brytyjskie koty krótkowłose i koty perskie. W tym samym czasie odbyła się pierwsza wystawa amerykańska, poświęcona tylko jednej rasie kotów - maine coon.


Najważniejsze rasy kotów domowych:
KOTY DŁUGOWŁOSE
KOTY PÓŁDŁUGOWŁOSE
KOTY KRÓTKOWŁOSE
RASY ORIENTALNE

Europejski

Kot europejski to rasa naturalna. Koty te są takie jakimi stworzyła je natura - są naturalnie piękne - każdy jest w stanie to dostrzec. Nie potrzebują żadnych rodowodów, tak jak inne zwierzeta ras naturalnych! W przeciwieństwie do kotów mutowanych przez człowieka. Europejczyk to ruchliwe, krzepkie, wytrzymałe i bardzo odporne na choroby, długowieczne zwierzę, w charakterze którego trudno dopatrzeć się typowych cech. Pewne jest tylko to, że na przyjaźń tego kota trzeba sobie zasłużyć, gdyż swoim uczuciem obdarza on wyłącznie osoby traktujące go z szacunkiem i troską. Występuje w ponad stu odmianach barwnych. W 1983r. uznano go za kota "pełnej krwii". Nie jest więc już zwykłym dachowcem.

Somalijski

legendy wywodzą rodowód tej rasy od świątych kotów Egiptu. Koty somalijskie ( i abisyńskie) mają gęste cętkowane futro i imponujący ogon. Są inteligentne i chętnie się uczą, ale kochają wolność. Nie nadają się do małych mieszkań.

Kartuz

jedne z największych kotów hodowanych przez człowieka. Właściciele twierdzą, że kartuzy to koty obronne. Do domowników odnosza się jadnak przyjacielsko, są spokojne i inteligentne. Cechami charakterystycznymi tej rasy jest wspaniała, wełnista w dotyku, sierść i niezwykle, pomarańczowe oczy.

Syjamski

koty tej rasy hodowano na dworze królewskim w Syjamie. Do Europy prawdopodobnie przywędrowały dzięki...kradzieży. Ponoć w ubiegłym stuleciu kilka tych zwierząt nielegalnie przywiózł do Wielkiej Brytanii pewnien dyplomata. Syjamczyki to koty pełne temperamentu, bardzo ruchliwe i sprytne. Lubią "rozmawiać" ze swymi opiekunami.

Bengalski

Amerykanie lubujący się w kotach postanowili skrzyżować pięknego, dzikiego kot bengalskiego z łagodnym, krótkowłosym kotem amerykańskim. Wyszło im prawdziwe cudo o wspaniałym, centkowanym futerku. Nie ma hodwoli w Polsce.

Norweski leśny

Te czworonogi długo żyły w stanie dzikim w lasach Norwegii. Odziedziczyły po przodkach gęste futro chroniące przed mrozem i mocny kościec. Świetnie się wspinają. Są żywe, wesołe, towarzyskie i lubią dzieci.

Mainkun (maine coon)

jest jednym z największych kotów domowych. Kocury ważą do 10 kg. Rasa występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Mainkun jest łagodny, bardzo przywiązuje się do właścicieli, ale potrzebuje dużej przestrzeni. Uwielbia siedziec na balkonie lub w ogrodzie. Znany jest z tego, że zasypia w dziwacznych miejscach przybierając oryginalne pozy.


Zwisłouchy

pierwszy "kłopouch" przyszedł na świat w 1961r w miocie zwykłych dachowców. Dziś rasa ta przypomina budową ciała brytyjskie koty krótkowłose. Futerko przybiera wszystkie barwy prócz czekoladowej, liliowej i charakterystycznej dla kotów syjamskich.


Rosyjski niebieski

cechą charakterystyczną kotów tej rasy jest niezwykle gęsta, przypominająca plusz, sierść. Składa się ona z dwóch rodzajów włosa. Kot ma bardzo zróżnicowane usposobienie - zależnie od tego, który z przodków da o sobie znać. Najczęściej jest nieśmiałym domatorem i raczej nie wybiera się na dłuższe wycieczki


Amerykański curl

ma charakterystyczne zagięte chrząski uszu. Rasa wcale nie jest pomysłem hodowców. Tę spontaniczną krzyżówkę zauważono po raz pierwszy w 1981r w Kalifornii. Nie ma hodowli w Polsce.


Turecki van

to rasa naturalna wywodząca się z Turcji. Van ma zimą futro długie i jedwabiste, które zrzuca latem i wyglągda jak krótkowłosy. Nazywa się go pływakiem, bo uwielbia zabawy w wodzie. Vany są bardzo oddane swemu właścicielowi, ale nie znoszą przymusu. Nie ma hodwoli w Polsce.


Ragdoll

nazywany bywa szmacianą lalką, bo gdy weźmie się go na ręce, jego mięśnie wiotczeją i staje się bezwładny. Rasa wyhodowana w Kalifornii, występuje w trzech odmianach ubarwienia futra. Idealny kot dla rodzin z dziećmi. Żyje w doskonałej harmonii z innymi zwierzętami domowymi. Nie ma hodowli w Polsce.


Pers

piękny "kanapowy tygrys" - spokojny i łagodny, w pięknych, puszystych futrach są nie tylko dekoracyjne, ale także mądre i uczuciowe. Wśród wielu odmian kolorystycznych tej rasy najżywsze usposobienie mają persy szynszylowe, srebrzyste, złociste, rude, czarne i szylkretowe. Idealny kot do trzymania w mieszkaniu, chętnie jednak wychodzi na zewnątrz.


Burmański

Jest potomkiem brązowej kotki orientalnej sprowadzonej do USA w latach 30. i samca syjamskiego. Rasa byla obiektem współzawodnictwa między amerykańskimi i angielskiemi hodowcami, którzy stworzyli inne odmiany burmańskie. Obecnie istnieje aż 10 wariantów rasy. Kot łatwo przywiązuje się do ludzi, jest przyjazny i skory do zabawy. To urodzony dowódca.


Brytyjski krótkowłosy

rasa ta pojawiła się w wyniku krzyżowania najdorodniejszych okazów zwykłych dachowców. Występują w trzech odmianach kolorystycznych. To inteligentne i pogodne koty, ale nie należą raczej do pieszczochów.

Orientalny

wyhodowano go, krzyżując koty syjamskie z innymi rasami. Koty orientalne to "gadatliwe" zwierzęta. Przepadają za towarzystwem ludzi, ale są zazdrosne wobec rywali. Muszą mieć w mieszkaniu urządzenia umożliwiające ruch i zabawę (np. deskę do wdrapywania się).


Balijski

długowłosa odmiana kota syjamskiego wyhodowana w USA. Jego miekka sierść przypomina futerko gronostaja. Podobnie jak syjamczyki, koty tej rasy uwielbiają być w centrum zainteresowania. Zawsze gotowe do zabawy, przepadają za towarzystwem ludzi.

Devon rex

obie rasy o kręconych włosach, kornwalikską i dewońską, nazwano reksami. Dewoński ma sierść pofalowaną, ale bardziej szorstką od kornwalijskiego. Ten "koci pudel" uwielbia się bawić, a swoje zadowolenie wyraża... machaniem ogona. Z natury domator. Idealny dla alergików - jego sierść nie uczula.


Sfinks

to najbardziej niezwykła kocia rasa całkowicie pozbawiona futerka. Ma tylko delikatny meszek na pyszczku, uszach, stopach i końcu ogona. Sfinksy wyhodowano w Kanadzie, rasę zapoczątkował miot bezwłosych kociąt. Jest to spokojny i przyjacielski zwierzak, ale nie znosi brania na ręce



 


 



Strona z informacjami o kotach rasowych : http://www.koty.pogodzinach.net/rasy.html


Zwierzęta

Blog będzie opowiadał o zwierzętach jak i domowych tak i innych z całego świata.
Zdjęcie : Puppys.pl